Brownells Česká republika - Světově největší dodavatel součástek zbraní, zbrojního vybavení a příslušenství. Česká republika

SINCLAIR INTERNATIONAL
SINCLAIR BENCH MOUNT SCOPE STAND

050806110939 749007844
Our bench spotting scope stand employs two large clamping plates to lock the stand securely to the bench. A bench thickness of one fourth inch to 12 inches is easily accommodated. The scope mounting head moves smoothly up and down on the 18 inch stainless steel shaft for proper scope height adjustment. The head locks in place with a comfortable knob and contoured locking piece. The scope mounting head incorporates a double spring loaded adjusting mechanism which permits easy target acquisition. The scope mounting surface is designed to mount one fourth to 20 threaded scopes with a mating surface of 1 to three fourths by 2 to one fourth inch or less (almost all field and spotting scopes with threaded mounts). We usually mount the scope to the left side of the bench so all we have to do is move our head off the riflescope to view the results of our shooting. If you shoot off the bench using open sights or lower powered scopes, this is a piece of equipment that puts your spotting scope to great use.
6199 6199 1 CZK
Produkt č.: 749007844
SINCLAIR INTERNATIONAL SPOTTING SCOPE BENCH MOUNT STAND
Číslo výrobce: 063200 050806110939 Náš stojan na pozorovací dalekohled pro montáž na stůl využívá dvě velké svěrky k pevnému uchycení stojanu ke stolu. Stůl o tloušťce od šest milimetrů do 30 centimetrů je snadno upravitelný. Hlava pro montáž dalekohledu se plynule pohybuje nahoru a dolů po 45 centimetrové nerezové tyči pro správné nastavení výšky dalekohledu. Hlava se zafixuje pohodlným knoflíkem a tvarovaným zámkem. Hlava pro montáž dalekohledu obsahuje dvojitý pružinový nastavovací mechanismus, který umožňuje snadné zaměření cíle. Povrch pro montáž dalekohledu je navržen pro uchycení dalekohledů s závitem jedné čtvrtiny na 20 s kontaktní plochou 25 až 44 milimetrů nebo menší (téměř všechny terénní a pozorovací dalekohledy se závitovými montážemi). Obvykle montujeme dalekohled na levou stranu stolu, takže vše, co musíme udělat, je odklonit hlavu od puškohledu, abychom viděli výsledky naší střelby. Pokud střílíte ze stolu pomocí otevřených mířidel nebo puškohledů s nižším zvětšením, jedná se o vybavení, které vám umožní skvěle využít váš pozorovací dalekohled.
6199 CZK 2 6 199,00 Kč *
Doba dodání přibližně 14-21 dní.
2 Počet ks. skladem USA
Vlastnosti: Typ: Stojan

Atributy

Typ: Stojan Dodací hmotnost: 1,565kg Výška přepravy: 112mm Šířka přepravy: 112mm Délka přepravy: 564mm

Detail produktů

Made in USAOur bench spotting scope stand employs two large clamping plates to lock the stand securely to the bench. A bench thickness of one fourth inch to 12 inches is easily accommodated. The scope mounting head moves smoothly up and down on the 18 inch stainless steel shaft for proper scope height adjustment. The head locks in place with a comfortable knob and contoured locking piece. The scope mounting head incorporates a double spring loaded adjusting mechanism which permits easy target acquisition. The scope mounting surface is designed to mount one fourth to 20 threaded scopes with a mating surface of 1 to three fourths by 2 to one fourth inch or less (almost all field and spotting scopes with threaded mounts). We usually mount the scope to the left side of the bench so all we have to do is move our head off the riflescope to view the results of our shooting. If you shoot off the bench using open sights or lower powered scopes, this is a piece of equipment that puts your spotting scope to great use.
Novinky